Londra përgatitet për katër ditë shfaqje të modës dhe funeralin e Mbretëreshës – WWD


LONDËR – Dhe ashtu, brenda 72 orësh, Britania kishte një kryeministër të ri, një mbret të ri dhe po mbante zi për vdekjen e monarkut të saj më jetëgjatë, i cili përmbushi detyrat e saj deri në fund.

Java e parë e plotë e shtatorit do të mbahet mend nga shumë britanikë si surreale. Filloi me zgjedhjen e Liz Truss si kryeministre, planet e saj për të zbutur kostot e egra të energjisë dhe për të mbajtur dritat e vendit ndezur mes një krize therëse të kostos së jetesës.

Të nesërmen, Mbretëresha Elizabeth II, si kreu i shtetit, pranoi dorëheqjen e Boris Johnson dhe i kërkoi Truss-it – 15-të e saj.th kryeministër – për të formuar një qeveri.

Më 8 shtator, me atë punë të kryer, mbretëresha vdiq në Balmoral, kështjellën e saj të dashur skoceze, shtëpinë private dhe vendstrehimin joformal veror ku ajo do të organizonte pikniqe dhe barbekju – dhe do të ndihmonte gjithashtu me pastrimin.

Vdekja e saj ka tronditur një vend ku shumë kishin pezulluar çdo mosbesim dhe prisnin që ajo të sundonte përgjithmonë, ose të paktën për disa vite të tjera. Pse jo? Ajo do të kishte shërbyer për fat të mirë në fron për 70 vjet dhe nëna e saj, Mbretëresha Elizabeth Nëna Mbretëreshë, ishte afër 102 kur vdiq në 2002.

Pakkush këtu do ta kujtonte edhe vdekjen në 1952 të monarkut të fundit britanik, babait të Elizabeth, George VI, që do të thotë se Boomers, Gen X, Millennials dhe Gen Z janë, pavarësisht nëse duan apo jo, Elizabetanë të lindur dhe të rritur.

Jo të gjithë e admiruan atë, por shumë e admiruan dhe, sipas një sondazhi të menjëhershëm nga YouGov, 76 përqind e britanikëve thanë se ishin të mërzitur nga vdekja e saj, ndërsa 44 përqind thanë se qanë ose u emocionuan pasi dëgjuan lajmin.

Pavarësisht nëse derdhën lot apo jo, drejtuesit e biznesit në veçanti e përshkruan etikën e saj të punës, qëndrueshmërinë dhe ndjenjën e detyrës si të jashtëzakonshme. Në fund të fundit, çfarë lloj personi është ende në tavolinën e tij ose të saj dhe mban takime, në moshën 96-vjeçare?

“Mbretëresha ilustron një formë lidershipi që është e rrallë sot,” shkroi Orlando Martins, themeluesi i një prej agjencive më të larta të rekrutimit të shitjeve me pakicë britanike, Oresa. “Kur të tjerët garojnë për të nxitur ndryshimin, ajo qëndroi për stabilitet, dinjitet dhe qëndrueshmëri. Ajo lëvizi me kohën, por nuk u zhgënjye prej tyre.”

Positive Luxury, një konsulencë që ndihmon bizneset luksoze me qëndrueshmërinë dhe përpjekjet e tyre ESG, e përshkroi mbretëreshën si “vetë mishërimin e angazhimit dhe një katalizator për bashkëpunimin global”.

Homazhet e Londrës për mbretëreshën gjatë një periudhe zie kombëtare.

Francisco Gomez de Villaboa/WWD

Industria britanike e modës dhe e shitjes me pakicë po vazhdojnë në këtë frymë, duke ecur përpara me biznesin dhe angazhimet e tyre. Pas dy vitesh bllokim, normash dyshifrore të inflacionit dhe një krize të kostos së jetesës që vetëm do të përkeqësohet këtë dimër, ata kanë pak zgjedhje.

Tashmë ka nga ata që besojnë se mbyllja e bizneseve të hënën, ditën e funeralit, mund të jetë një goditje e shtuar për ekonominë e Britanisë së Madhe tashmë në vështirësi. E hëna këtu është shpallur festë e jashtëzakonshme kombëtare, edhe pse bizneset nuk janë të detyruar të mbyllen.

Shitësit me pakicë dhe markat e mëdha dhe të vogla, duke përfshirë Selfridges, Harrods, Liberty, Burberry, Giorgio Armani, Apple, Acne Studios, Tommy Hilfiger, De Beers dhe Zara planifikojnë të mbyllen në ditën e funeralit.

Selfridges, Liberty dhe Mulberry ishin ndër dyqanet që u errësuan menjëherë pas vdekjes së mbretëreshës javën e kaluar. Të tjerë i kanë shtyrë ngjarjet deri në fund të këtij muaji dhe në tetor.

Simon French, kryeekonomist për Panmure Gordon dhe një kolumnist për The Times të Londrës, vlerëson se festa bankare e së hënës mund të ulë prodhimin ekonomik me “të paktën” 2 miliardë paund bazuar në dëshmitë nga pushimet e mëparshme, të njëhershme. Kjo rënie mund të rezultojë në rritje të sheshtë ose negative në tremujorin e tretë dhe ta çojë vendin në recesion.

Shitësit me pakicë nuk janë aq të sigurt se ndikimi i mbylljeve të së hënës do të jetë aq dramatik dhe shumë janë të vendosur të paguajnë haraç atë ditë duke ndërprerë operacionet.

Organet tregtare të industrisë së shitjes me pakicë të anketuara nga WWD hezituan të spekulonin për ndikimin e festës bankare pasi nuk donin të shiheshin si shfrytëzim të vdekjes së mbretëreshës. Disa thanë se nuk kishte gjasa që mbylljet do të rëndonin shumë mbi shitësit, shumë prej të cilëve janë ndërkombëtarë dhe kanë kanale të fuqishme në internet.

“Unë ende nuk kam dëgjuar për ndonjë biznes që ankohet për këtë, dhe ndërsa do të ketë një ndikim, në afat më të gjatë nuk ka gjasa të ketë shumë ndryshim në një mënyrë apo në tjetrën,” tha një përfaqësues i industrisë së shitjes me pakicë.

Një tjetër shtoi: “Nuk kemi dëgjuar për ndonjë shqetësim nga anëtarët. Shumica janë të përqendruar në respektimin e tyre. Hotelet ka të ngjarë të shohin një rritje të shitjeve gjatë funeralit, dhe kjo mund të përhapet në shitje me pakicë. Ne mund të shohim markat që thithin koston e mbylljes në festën bankare, por shohim shitje të forta para dhe pas funeralit.”

Udhëheqësit e shitjeve me pakicë thanë gjithashtu se ata prisnin një rritje të biznesit në kurorëzimin e Mbretit Charles III, i cili mund të ndodhë në gjysmën e parë të vitit të ardhshëm.

Homazhet e Londrës për mbretëreshën jashtë Pallatit Buckingham

Francisco Gomez de Villaboa/WWD

Hotelet e Londrës, të cilat u goditën rëndë nga dy vjet bllokim dhe humbja e turistëve kinezë dhe rusë, tashmë kanë rritur çmimet në mënyrë të konsiderueshme përpara funeralit, ku pritet të marrin pjesë më shumë se 2,000 krerë shtetesh, mbretër dhe të ftuar të tjerë VIP.

Restorantet kryesore rezervohen gjatë fundjavës dhe trenat dhe metroja e Londrës janë të mbushura me njerëz në lëvizje.

Në ditët në vijim, para funeralit, rreth 1 milion njerëz pritet të zbresin në qendër të Londrës për t’i bërë nderimet e fundit monarkut. Mbretëresha do të qëndrojë në gjendje në Westminster Hall deri në mëngjesin e funeralit, i cili do të bëhet në Westminster Abbey.

Njerëzit kanë pritur tashmë në radhë të gjata me milje, gjatë natës dhe në shiun e vjeshtës, për mundësinë për t’i bërë nderimet e fundit monarkes në vitin e saj jubilar të Platinit.

Java e Modës në Londër, gjithashtu, po ecën përpara, pa çuditjet, dhe me një fokus më të mprehtë në biznes.

Siç u raportua, organizatorët grisën kalendarin origjinal të shfaqjes dhe riorganizuan të gjithë aktivitetin që ishte caktuar më parë të zhvillohej në ditën e funeralit. Shfaqjet nisin zyrtarisht të premten në mëngjes dhe do të zgjasin deri të dielën në mbrëmje. Nuk ka shfaqje të hënën dhe ato rifillojnë sërish të martën, ditën e fundit të Javës së Modës në Londër.

Disa stilistë, përfshirë Raf Simons, i kanë shtyrë shfaqjet e tyre, ndërsa Burberry është planifikuar të prezantojë koleksionin e tij të pranverës 2023 në Londër më 26 shtator, midis Milanos dhe Parisit. Siç është raportuar, Alexander McQueen kishte planifikuar tashmë të zbulonte koleksionin e tij të pranverës 2023 më 11 tetor, në prag të panairit Frieze Art, i cili zgjat nga 12 deri më 16 tetor.

Christopher Kane është një stilist që vendosi të vazhdojë. Ai do të organizojë një shfaqje të drejtpërdrejtë në pistë për herë të parë që nga shkurti 2020. Është planifikuar të fillojë në orën 20:00 me orën lokale të së dielës mbrëma, kur kryeministri ka kërkuar një minutë heshtje mbarëkombëtare për të kujtuar mbretëreshën.

Markat, dizajnerët dhe blerësit janë të ndezur dhe të etur për të çuar përpara javën e shfaqjes, pavarësisht momentit të kthjellët. Askush i anketuar nga WWD nuk e ka anuluar udhëtimin e tij në Londër posaçërisht për shkak të zisë kombëtare ose funeralit.

Homazhet e Londrës për mbretëreshën në Green Park, përballë pallatit Buckingham.

Francisco Gomez de Villaboa/WWD

Tatiana Hambro, drejtore editoriale në Moda Operandi, tha se shfaqjet e modës në Londër “përfaqësojnë angazhime të mëdha – financiare, krijuese, personale dhe të tjera. Është e rëndësishme që ne t’i vlerësojmë këto përpjekje dhe talentin e jashtëzakonshëm të qytetit. Madhëria e saj ishte shembulli i fundit i qëndrueshmërisë dhe përkushtimit të palëkundur. Jam rritur në Londër. Jam mirënjohës që jam këtu për të dëshmuar këtë moment të rëndësishëm në historinë tonë, dhe jam gjithashtu krenare që mbështes komunitetin e modës të qytetit gjatë kësaj kohe.”

Jodi Kahn, nënkryetare e modës luksoze në Neiman Marcus, tha se ajo planifikon të marrë pjesë në shfaqjet “për të mbështetur dizajnerët që kanë shpenzuar shumë kohë dhe përpjekje për t’u përgatitur për shfaqjet e tyre pas dy viteve të fundit shumë të vështira. Nuk kam asnjë dyshim se ne do të bashkohemi si një industri për të festuar trashëgiminë e Madhërisë së Saj Mbretëreshës dhe aspektet krijuese të jetës së saj.”

Michael Kliger, shefi ekzekutiv i Mytheresa, tha se ekipi i tij do të jetë në fuqi.

Mytheresa mbart një mori markash me bazë në Londër, duke përfshirë Burberry, Christopher Kane, Alexander McQueen, David Koma, Emilia Wickstead, Erdem dhe JW Anderson.

Kliger tha se koha e Javës së Modës në Londër është për të ardhur keq, duke pasur parasysh periudhën e zisë dhe funeralin, por “ne ndihemi shumë të përkushtuar ndaj industrisë së modës në Londër, dhe në veçanti ndaj markave më të vogla, të mesme. Sasia e përpjekjeve për t’u përgatitur për shfaqjet është e çmendur, dhe kështu nëse markat londineze vendosin të vazhdojnë me shfaqjet e tyre, ekipi ynë do të jetë aty dhe i gatshëm t’i mbështesë.”

Source link

Related posts

Leave a Comment

twelve + 17 =