Lëvizje të guximshme – Kering, Confindustria Fashion, Nordstrom, Purple, Benetton, Dickies, OlayNë Lob të Sam

Nordstrom shpall emërimin e Sam Lobban në pozicionin e lartë të tregtimit

Nordstrom njoftoi se ata ngritën Sam Lobban në një pozicion të ri drejtues të tregtisë.

Sam Lobban do të shërbejë si nënkryetar ekzekutiv, menaxher i përgjithshëm i tregtisë që mbështet veshjet e grave, veshjet për burra dhe të gjitha kategoritë e stilistëve. Në këtë rol, ai do të mbështesë strategjinë dhe vizionin e produktit në këto kategori kryesore. Së fundmi Sam shërbeu si nënkryetar i lartë i Designer and New Concepts, një rol që ai e mban që nga viti 2020.

“Ne kemi shumë besim te Sam dhe jemi me fat që e kemi atë në ekipin tonë,” tha Pete Nordstrom, president dhe shefi i markës. “Ai është një tregtar i fortë dhe i qaset biznesit nga një mentalitet i parë i klientit. Ky rol i ri është një mundësi e shkëlqyer për të dhe ekipin që ai mbështet.”

Sam e filloi karrierën e tij të shitjes me pakicë në katin e shitjeve në Selfridges, ku u promovua në role të ndryshme tregtari përpara se të bashkohej me zotin Porter, ku ai drejtoi strategjinë e mbledhjes së kapsulave të stilistëve për shitësin me pakicë. Në qershor 2018, ai iu bashkua Nordstrom si Zëvendës President i Modës për Burra për të mbështetur tregtimin dhe për të punuar me ekipet tona për të nxitur në mënyrë krijuese marketingun, zhvillimin e përmbajtjes, mjedisin e dyqaneve dhe përvojën e blerjeve për veshjet e meshkujve përmes idesë së tij, New Concepts@Nordstrom.

Gjatë mandatit të tij, ai hapi me sukses 17 dyqane unike të New Concept, duke përfshirë DIOR, Fear of God, Black_Space, Union, Noah dhe Thom Browne. Sam u promovua në SVP të Dizajnerit dhe Koncepteve të Re në 2020, duke udhëhequr të gjitha strategjitë e tregtimit të stilistëve dhe fushatat krijuese në kategoritë e burrave, grave dhe fëmijëve. Ai aktualisht po shërben si anëtar i komitetit përzgjedhës të CFDA/Vogue Fashion Fund.

“Sam është një tregtar inovativ me vizion të fortë krijues dhe strategjik, përvojë të thellë në industri dhe lidhje domethënëse,” tha, Teri Bariquit, shefi i tregtisë në Nordstrom. “Ne jemi të ngazëllyer që Sam të çojë përpara qasjen e tij strategjike në dizajner tek veshjet e burrave dhe grave, pasi synojmë të ofrojmë produktet më të rëndësishme për klientët tanë.”

Estevan Oriol

Estevan Oriol x Dickies Launch Capsule Collebring Celebrating Origins of West Coast Street Culture

Dickies dhe fotografi me famë botërore krijojnë stile që nderojnë komunitetin Lowrider.

Dickies dhe fotografi i vlerësuar nga kritikët, regjisori artistik dhe regjisori Estevan Oriol, i vlerësuar nga kritikët, njoftuan lançimin e koleksionit të kapsulave Estevan Oriol x Dickies. Përfaqësimi ikonë i Los Anxhelosit nga Oriol – me gjithë shkëlqimin dhe shkëlqimin e tij – ka çimentuar statusin e tij si një legjendë e Bregut Perëndimor dhe ka hapur rrugën për brezat e rinj të artistëve të rrugës.

Estevan Oriol x Dickies Vjeshtë 2022

Koleksioni kombinon stilet klasike të veshjeve të punës të Dickies me stilin urbanistik të Oriol dhe krenohet me 12 copë në total, me çmime që variojnë nga 80-150 dollarë. Në mbështetje të partneritetit, Dickies do të publikojë gjithashtu përmbajtje fotografish dhe videosh të papara kurrë më parë nga Oriol, duke shfaqur pjesë ikonike të Dickies në faqen e saj të internetit dhe gjurmët e mediave sociale.

Logoja e Dickies & Estevan Oriol

“Nga puna me emrat më të mëdhenj të hip-hop-it të viteve ’90 dhe kapja e momenteve kryesore në historinë e qytetit, ne u tërhoqëm nga ngutja e Estevanit dhe dashuria e tij për Los Anxhelosin, të cilat e ndihmuan atë të krijonte një rrugë krejt të tijën duke qëndruar besnik ndaj rrënjëve të tij. “tha Sarah Crocket, Shef Global i Marketingut, Dickies. “Ne jemi të nderuar që kemi mundur të përjetësojmë në këtë koleksion lidhjet e thella të Estevan me Chicano lowriding dhe momentet reale që ai ka kapur duke treguar historinë e qytetit të engjëjve gjatë 25 viteve të fundit.”

“Dickies ka qenë gjithmonë një element kryesor i besuar për punëtorët dhe komunitetet artistike që tradicionalisht janë anashkaluar nga bota e modës,” tha Estevan Oriol. “Dizajnimi i këtij koleksioni ishte një punë dashurie, sepse ne po njohim ndikimin kulturor të të huajve, krijuesve dhe të gjithë njerëzve që e dinë se çfarë do të thotë të ngasësh me shpejtësi të ulët dhe të ngadaltë.”

Për të festuar partneritetin e sapogjetur, Dickies dhe Oriol do të lançojnë koleksionin e tyre inaugurues të kapsulave me një ngjarje private vetëm me ftesë të organizuar në Los Angeles, Kaliforni.

Quinta Brunson

Quinta Brunson është fytyra e re e Olay

Olay shpall aktoren, producentin, shkrimtarin dhe komedianin, Quinta Brunson si fytyrën e re të markës. I nderuari i TIME 100 do të shfaqet në fushatën e re të Olay duke shfaqur linjën e saj më të shitur: koleksionin Retinol 24 + Peptide Night. Lajmi vjen pas nominimeve të Brunson-it për Emmy për serinë hit ABC, Abbott Elementary.

Brunson është modeli më i fundit autentik i pafalshëm që ka kthyer modelin e bukurisë në emër të Olay. Pasi u përpoq të përshtatej me një version të përcaktuar ngushtë të bukurisë, duke shkuar aq larg sa të ndryshonte pamjen e saj për ta arritur atë, Brunson gjeti besimin për të përqafuar veten. Ajo ka folur publikisht për përballjen me pritshmëritë e të tjerëve dhe nisjen e një udhëtimi të dashurisë për veten. Kjo forcë e brendshme është burimi i etikës së saj të punës dhe nxit talentin e saj të pamohueshëm. Sot ajo vazhdon të shpërndajë standardet joreale të bukurisë me Olay. Fushata e saj e parë e bukurisë nuk do të retushohet në frymën e Premtimit të Lëkurës Olay, një angazhim për të mbrojtur bukurinë autentike dhe për të mos retushuar kurrë lëkurën.

“Është një nder të jesh fytyra e re e një marke të tillë ikonike,” tha Brunson. “Kur isha duke u rritur, shoqëria shtynte një standard bukurie që ishte i paarritshëm. Markat më thanë se duhej të ndryshoja gjithçka tek vetja për të qenë e bukur. Është emocionuese të jesh pjesë e fushatës së fundit Olay dhe të ndihmosh në ndryshimin e asaj narrative. Ky partneritet që vjen në jetë si bashkëpunimi im i parë për bukurinë është me të vërtetë një moment ‘marrë mua’.

“Ne jemi të entuziazmuar që Quinta Brunson i bashkohet familjes Olay,” tha Stephanie Headley, nënkryetare e lartë e P&G e Olay dhe Kujdesit për lëkurën e Amerikës së Veriut. “Besimi i patrembur i Quinta-s është i pakrahasueshëm dhe ajo përfaqëson besimin e patrembur për t’u përballur me çdo gjë që duam për të gjitha gratë. Kur standardi i bukurisë së saj po formohej nga shoqëria, ajo vendosi se ishte koha për të ndarë këndvështrimin e saj unik. Ne jemi të nderuar të bashkohemi me dikë që mishëron vërtet misionin e Olay për të ndihmuar gratë të ndihen të guximshme dhe të sigurta për të përballuar çdo gjë.”

Jean Liu

Kering njoftoi Ndryshimet në anëtarësinë e Bordit të Drejtorëve

Jean Liu dha dorëheqjen e saj nga roli i saj si anëtare e Bordit të Drejtorëve të Kering me efekt nga 27 korriku 2022 dhe Bordi pranoi dorëheqjen e saj. Zonja Liu ishte një Drejtore e pavarur që nga 16 qershori 2020. Vincent Schaal u emërua si Drejtor që përfaqësonte punonjësit nga Komiteti Social dhe Ekonomik, duke zëvendësuar Claire Lacaze mandati i së cilës përfundon në 31 korrik 2022.

Si rezultat, Bordi i Drejtorëve të Kering tani përbëhet nga 13 anëtarë, duke përfshirë:
Gjashtë drejtorë të pavarur (55% e anëtarëve të Bordit duke përjashtuar drejtorët që përfaqësojnë punonjësit në përputhje me kodin AFEP-MEDEF); Pesë gra (45% e anëtarëve të Bordit duke përjashtuar drejtorët që përfaqësojnë punonjësit në përputhje me kodin AFEP-MEDEF); Pesë kombësi të ndryshme (britanike, franceze, italiane, fildishi dhe turke).

Ercole Botto Poala

Confindustria Fashion zgjidhet Ercole Botto Poala President i ri

Asambleja e anëtarëve të Confindustria Moda, Federata Italiane që bashkon shoqatat e sektorëve të Tekstilit, Modës dhe Aksesorëve, u mblodh sot në Milano dhe emëroi unanimisht Ercole Botto Poala si Presidentin e ri. Botto Poala tashmë mbante postin e nënkryetarit të Federatës.

Ercole Botto Poala filloi karrierën e tij në Reda duke zënë role të ndryshme dhe duke thelluar njohuritë e tij për të gjithë sektorët e kompanisë, nga prodhimi në marketing, nga biznesi i ri te dizajni, deri në pozicionin e Kryeshefit Ekzekutiv në 2005. Duke filluar nga shkurti 2016 ai mbajti pozicionin i Presidentit të Milano Unica, panairi i referencës për pëlhura të nivelit të lartë dhe aksesorë për veshje, prej më shumë se 4 vitesh.

Ai pason Cirillo Marcolin, duke u bërë kështu Presidenti i tretë në historinë e Confindustria Moda.

Ercole Botto Poala, presidenti i sapozgjedhur komenton: “Sektori i Tekstilit, Modës dhe Aksesorëve, pas viteve të vështira të pandemisë, po rikthehet për të luajtur rolin e një prej motorëve kryesorë të ekonomisë italiane dhe për rrjedhojë, kontribuuesit kryesor në tregti. bilanci i fshatit. Sfidat që na presin, si qëndrueshmëria, dixhitalizimi dhe ndërkombëtarizimi, mund të trajtohen vetëm duke punuar në mënyrë të unifikuar, si sistem. Do të jetë detyra ime të drejtoj Confindustria Moda në një fazë të re të jetës së saj, ku bashkimi do të jetë më i fortë dhe më solid”.

Tekstilet, moda dhe aksesorët në fakt po përjetojnë një fillim pozitiv të vitit 2022, pavarësisht problemeve që lidhen me rritjen e kostove të energjisë dhe lëndëve të para. Sipas parashikimeve, gjysma e parë e vitit 2022 duhet të mbyllet me një rritje të xhiros prej + 16%.

Asambleja i dha gjithashtu presidentit në largim Cirillo Marcolin një duartrokitje të gjatë dhe një falënderim të përzemërt për angazhimin njerëzor dhe profesional të shpenzuar vitet e fundit për udhëheqjen e Federatës në një nga momentet më të vështira të krizës në historinë e Fashion Made in Italy.

Presidenti në largim Cirillo Marcolin deklaroi: “I uroj Ercole fat të mirë për sfidën kërkuese por jashtëzakonisht magjepsëse me të cilën po përballet sot. Ercole ka një vizion të fortë të sistemit dhe ka një fokus të fortë në mbrojtjen e nevojave të ndryshme të lojtarëve në zinxhirët tanë të furnizimit, prandaj jam i sigurt se ai është personi ideal për të udhëhequr Confindustria Moda drejt një kohezioni gjithnjë e më të fortë dhe faktik, i cili do të na lejojë të konkurrojmë, gjithmonë më mirë në skenarët globalë”.

Donna Faircloth

Purple u emërua Donna Faircloth Drejtoreshë e Operacioneve të Amerikës së Veriut

Donna Faircloth është emëruar Drejtore e Operacioneve të Amerikës së Veriut (një post i ri) në Purple. Faircloth më parë ishte VP Global Marketing and Communications në Lafayette 148 New York. Para kësaj Faircloth ishte SVP Global Marketing and Communications në John Varvatos Enterprises. Para kësaj ajo ka mbajtur pozicione në Këshillin e Dizajnuesve të Modës të Amerikës, Yves Saint Laurent dhe Dolce & Gabbana.

Andrea Njohje

Andrea Incontri është drejtori i ri kreativ i United Colors Of Benetton

Benetton njoftoi emërimin e Andrea Incontri si Drejtore Kreative e koleksioneve të grave, burrave dhe fëmijëve. Incontri ishte një ish-drejtor kreativ i veshjeve për meshkuj në Tod’s.

“Ne krenohemi shumë me faktin që Andrea Incontri po i bashkohet ‘familjes’ së madhe Benetton sepse tek ai kemi njohur vullnetin, entuziazmin dhe kërkimin që do të mundësojë tejkalimin e synimeve që karakterizuan lindjen dhe historinë e markës sonë. Benetton është një ndërmarrje industriale dhe krijuese që ka kontribuar në rritjen e ndjeshmërisë ndaj modës dhe ndërgjegjësimit për shumë nga çështjet sociale me të cilat përballet Italia gjatë 50 viteve të fundit. Ardhja e Incontri do të sjellë energji të re në një histori suksesi, një nga një kompani dhe markë që dëshiron të bëjë një ndryshim brezash dhe të udhëheqë industrinë italiane në këto vite në të cilat një ripërcaktim i rolit social të modës dhe veshjeve duket urgjent,” komenton Massimo Renon. , shef ekzekutiv i Benetton Group.

Në gusht, një fushatë e re reklamuese nën drejtimin artistik të Incontri do të nisë në të gjitha kanalet për të paraqitur United Colors of Benetton’s Fall Winter 2022-23. Koleksioni Verë 2023, i pari i dizajnuar nga Incontri, do të prezantohet zyrtarisht në shtator, me rastin e Javës së Modës në Milano.

Falë studimeve të tij në Arkitekturë dhe përvojës krijuese – të shprehura si përmes markës së tij, në të cilën ai dha një pamje të ndërthurur të krijimtarisë së modës, dhe përmes drejtimit krijues të Tod’s, ku ai demonstroi një aftësi për të vendosur një dialog midis krijimtarisë dhe treg – Incontri përfshin rolin e projektuesit dhe inxhinierit të projektimit. Stili i tij është i rrënjosur në atë që ai e quan “një zbritje formale” dhe ofron për të udhëhequr Benetton drejt një tregimi të kompleksitetit të botës së sotme.

“Jam shumë i nderuar që bashkohem me Benetton”, thotë Incontri. “Është një kompani, një markë, një filozofi krijuese dhe produkti, historia e së cilës ka një domethënie të madhe si për trajnimin tim personal dhe profesional, ashtu edhe për historinë e Italisë në tërësi, dhe jo vetëm në fushën e industrisë dhe modës. Jam shumë krenare që e pranoj këtë emërim, sepse më lejon të marr pjesë në një projekt vlerash që përfshin jo vetëm veshjen, por një gamë të gjerë çështjesh kulturore në lidhje me aspektet e ndryshueshme të humanizmit modern.”
Source link

Related posts

Leave a Comment

3 + fifteen =